O zmierzeniu się z niepłodnością za pomocą coachingu opowie Monika Szadkowska [wrzesień 2015].

 Dzisiejszy świat nie może obyć się bez psychologów, terapeutów, doradców i coachów.

Myślę, że to dobrze świadczy o kierunku zmian jakie zachodzą w ludziach. Jesteśmy coraz bardziej otwarci, chcemy się rozwijać, przestaje blokować nas wstyd przed proszeniem o pomoc jeśli nie radzimy sobie w trudnych sytuacjach życiowych lub zawodowych.

Umiejętność szukania pomocy jest bardzo cenna, jest zaletą która dopiero niedawno zaczęła być doceniana przez szersze grono ludzi.

Coraz więcej osób zgłasza się do doradców zawodowych jeśli szukają pracy, która pomogłaby im się rozwijać. Coraz więcej rodziców korzysta z porad psychologicznych kiedy ich dziecku (a niekiedy im samym) potrzebne jest wsparcie w procesie wychowania.

Osoby, które nie umieją poradzić sobie z relacją z samym sobą albo z najbliższymi również coraz chętniej korzystają z oferowanej pomocy, szukają szkoleń, warsztatów, psychologów, coachów – żeby nauczyć się jak dobrze żyć.

W związku z zapotrzebowaniem społecznym na rozwój i podniesieniem swoich umiejętności miękkich rozkwit przeżywa coaching – czyli proces wspomagający nowe strategie myślenia i działania oraz uczący osiągania zamierzonych celów.

Jest coraz więcej coachów zajmujących się wsparciem w rozwoju osobistym, umiejących podnieść poziom motywacji do działania swojego klienta, pokazać mu jego zasoby, wyzwolić kreatywność, pokazać możliwości wyjścia z impasu, zachęcić do wewnętrznej  przemiany. Wszystko po to, żeby best online casino klient lepiej żył, funkcjonował, podejmował dobre dla siebie decyzje, umiał sobie radzić ze stresem, napięciem, presją – po prostu ze swoim problemem.

Jednym z kierunków rozwoju coachingu jest coaching płodności.

W czasach, kiedy niezamierzony brak dziecka dotyczy coraz większej liczby kobiet i mężczyzn, rośnie zapotrzebowanie na wsparcie dla leczących niepłodność.

Pary starające się o dziecko są w trudnej sytuacji emocjonalnej, doświadczają chronicznego stresu, huśtawki nastrojów, lęku o przyszłość.

Badania, diagnoza, szukanie przyczyn niepłodności i wdrożenie odpowiedniego leczenia trwa czasem latami. W tym czasie trzeba równolegle żyć, pracować, funkcjonować w społeczeństwie. A jest to wraz z upływem czasu coraz trudniejsze, zwłaszcza dla kobiet.

Warto rozważyć wtedy udział w coachingu płodności.

Co prawda w trakcie takiego coachingu kobieta nie postawi sobie za cel do rozwiązania zajścia w ciążę w określonym czasie, bo jest to po prostu od niej nie zależne. Coaching, również coaching płodności skupia się na zasobach klienta, na tym, na co dany człowiek ma wpływ.

Coaching płodności jest sposobem zwiększenia szansy na zajście w ciążę dzięki nabyciu konstruktywnych umiejętności radzenia sobie w określonej sytuacji życiowej – leczenia niepłodności. To rozwój takich umiejętności jak radzenie sobie ze stresem, z emocjami towarzyszącymi procedurom medycznym, spotkaniom rodzinnym i towarzyskim gdzie są małe dzieci. To nabycie konkretnych umiejętności reagowania na pytania o brak dziecka, na widok ciężarnych kobiet. To również praca nad relacją w związku, który często przechodzi wtedy kryzys. To przewartościowanie sposobu myślenia kobiet leczących niepłodność z „będę szczęśliwa dopiero jak będę miała dziecko” na „jestem szczęśliwa i chcę mieć dziecko” – to trudna sztuka, jednak czasami się udaje (piszę o kobietach, bo to głównie one zgłaszają się do coacha i szukają pomocy i wsparcia). To także nauka relaksacji  i odprężania, poszukiwania życiowego balansu, zmiana stylu życia na bardziej sprzyjający płodności.

To także planowanie dalszego leczenia, zdecydowanie gdzie jest granica czekania na dziecko a  kiedy jest czas na powiedzenie dość i zdecydowanie jak życie ma wyglądać dalej.

Coaching płodności to również praca z poczuciem winy, które często przeżywają kobiety, a które wynika z różnych mało wpierających przekonań.

I przede wszystkim nad lubieniem siebie i podniesieniem poczucia własnej wartości.

To przyjrzenie się sytuacji na którą nie ma się wpływu i znalezienie takich przyczółków, które zależą od osoby, na które wpływ ma.

Coaching płodności pomaga parom czekającym na dziecko funkcjonować w codzienności, tu i teraz. Czekając na dziecko można a nawet trzeba dalej żyć. I byłoby dobrze, żeby to życie było udane, twórcze, pełne miłości i wiary w szczęśliwą przyszłość.

Tego wszystkiego można doświadczyć w czasie coachingu płodności.