Ampułki liturgiczne – ja je wybrać?

0
387

Takie naczynia mszalne były używane już w starożytności jako pojemniki na wodę i wino. Współcześnie umieszcza się je na specjalnym stoliku zwanym kredencją. W czasie obrządku ministranci przynoszą je na ołtarz. Są kluczowe w Eucharystii, dlatego mogą być skromne, ale powinny pasować do całej aranżacji ołtarza.

Produkty są wykonane z różnych materiałów. Zawsze należy zwrócić uwagę na ich jakość wykonania, ponieważ ampułki liturgiczne powinny gwarantować wieloletnią i nienaganną prezencję. Jak je perfekcyjnie dobrać do ołtarza i co jest ważne podczas ich zakupu?

Materiał, z jakiego są wykonane ampułki liturgiczne

Najczęściej są one wyprodukowane ze szkła i mogą mieć prostą, czystą i zupełnie minimalistyczną postać. Tak skromne wersje będą pasować do równie skromnych i niewielkich świątyń. Szklane wersje są także stosowane jako zapasowe naczynia, na wypadek przypadkowego zbicia aktualnie używanych ampułek. Niektóre z nich mają naniesione emblematy w postaci krzyża lub liter. Zwykle ich pojemność to 100 ml.

Mocniejsze są kryształowe ampułki liturgiczne, które stanowią trwalsze produkty i w swoim designie prezentują dekoracyjne żłobienia oraz grawer pozwalający odróżnić wodę od wina. To z reguły większe naczynia o pojemności 150 ml, które są szczególnie polecane do uroczystych celebracji, gdy liczba koncelebransów jest znaczna lub w trakcie liturgii, gdy potrzebna jest duża ilość wina, np. gdy Komunia Święta udzielana jest pod dwoma postaciami.

W ofercie hurtowni religijnych dostępne są także zdobione ampułki liturgiczne – takie naczynia mszalne wyróżniają się pozłacanymi lub posrebrzanymi elementami w postaci uchwytów, zatyczek i tacki. Dekoracyjne komplety są niezwykle reprezentacyjne i najczęściej znajdują się na ołtarzach większych i licznie odwiedzanych świątyń. Tacka jest pomocna, ponieważ ułatwia przenoszenie naczyń, zapobiegając ich upuszczeniu. W niektórych modelach znajduje się dodatkowo magnes, co ułatwia pojemnikom utrzymanie większej stabilności.

O czym pamiętać kupując ampułki liturgiczne?

Ampułki dla ułatwienia mogą być oznaczone literą „V”, co oznacza wino oraz literą „A” będącej symbolem wody (aqua). Czasem litery zastępuje czerwona wstążeczka, umieszczona przy ampułce z winem. Zwykle są one ustawiane na szklanej albo metalowej tacy i mają zamknięcia dla ochrony przed owadami lub zanieczyszczeniami. Zatyczki często są zakończone znakiem krzyża. Według przepisów liturgicznych ampułki mszalne powinny być wykonane z odpowiedniego materiału (szkło, metal, ceramika), otaczane szacunkiem i utrzymywane w czystości. Najmniej popularne są ampułki liturgiczne w całości wykonane z metalu.

Warto zwrócić uwagę na komplety, w których oprócz tacki i ampułek dodatkowo znajduje się lawaterz – naczynie mszalne, które ma postać większego dzbanka i jest również wykorzystywane do obmycia palców z cząsteczek Najświętszego Sakramentu, po udzielaniu Komunii Świętej. Do mszy celebrowanych w warunkach polowych używa się przenośnych butelek do wina i wody, które są bezpieczniejszą alternatywą ampułek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here