„Alfabet zawodów” to nowatorski cykl wywiadów związanych z tematyką wyborów zawodowych. Pragniemy przybliżyć, szczególnie ludziom młodym, wchodzącym na rynek pracy, specyfikę wybranych zawodów. Z ciekawością małego dziecka zaglądać będziemy za kurtynę specjalizacji i różnego rodzaju profesji, by odkrywać ich realia. W lipcu poznamy zawód trenera. Z Panią Edytą Kołodziej rozmawiała Aneta Tyczyńska [lipiec 2015].

Edyta Kołodziej – Trener, certyfikowany coach ICF– realizuje  szkolenia  adaptacyjne, rozwojowe, coachingi  i treningi on the job. Właścicielka firmy LUMICO Szkolenia i Coaching.

Swoją karierę rozpoczęła w 2001 roku w Telekomunikacji Polskiej na stanowisku doradca klienta. Już rok później zarządzała 32 osobowym zespołem. W roku 2003 została specjalistą ds. szkoleń zajmując się formalnie rekrutacją pracowników i prowadzeniem szkoleń adaptacyjnych oraz rozwojowych dla doradców i menadżerów. Do chwili obecnej współpracuje z firmą Orange, prowadząc na jej rzecz szkolenia.

Co miało wpływ na Pani wybór zawodowy?

Trochę przypadek, sytuacja jak stworzyła się w firmie w której pracowałam, a w dużej mierze umiejętności i predyspozycje, które jak czułam mam i chciałam je wykorzystać.  Też droga którą obrałam, szczęśliwie udała się realizować, w ciągu bardzo krótkiego czasu czterokrotnie zmieniałam stanowisko pracy, i na szczęście zawsze to wybór był lepszy dla mnie i prowadził mnie już w jasno określonym kierunku.

Co Pani lubi w swojej pracy?

Lubię pracę z ludźmi, lubię tą zmienność, nigdy nie wiem jakie to będą osoby.  Bardzo cenię sobie ten moment, w którym tworzą się partnerskie relacje, zaufanie i współpraca. Poza tym ciągle jestem ciekawa, jak będzie tym razem. Dzięki tej zmienności ciągle się rozwijam, uczę, mam poczucie, ze nie stoję w miejscu, nic nie tracę, idę do przodu. To bardzo motywuje i powoduje że chce się jeszcze więcej, dlatego ciągle poszerzam swoje kompetencje i zdobywam nowe umiejętności.

Czym powinna cechować się osoba na takim stanowisku?

Podzieliłabym te cechy na takie podstawowe i zaawansowane: z kategorii pierwszej, powinna być komunikatywna, elastyczna, chętna do nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji, odważna w realizacji swoich celów, konsekwentna; z zaawansowanych: uważny obserwator i słuchacz, osoba, która potrafi panować nad swoimi emocjami oraz nad emocjami innych, łatwo wchodzić w relacje z różnymi osobami i potrafiąca budować te relacje między innymi osobami. Jakiś czas temu odkryłam, ze warto dać przestrzeń innym, usunąć się trochę w cień, pozwolić działać ludziom, grupie, obserwować i jedynie moderować.       

Jakie ma Pani wykształcenie?

 Moje pierwsze studia to Akademia Wychowania Fizycznego. Dalsza moja edukacja już była kierunkowa, skończyłam Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Psycholologii, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, potem Szkołę Trenerów, Szkołę Coacha Biznesowego, zdałam międzynarodowy egzamin International Coach Federation na poziomie Associate Certified Coach oraz ukończyłam szkołę Coacha Grupowego i Zespołowego.

Czy wykształcenie kierunkowe pomaga czy przeszkadza w wykonywaniu Pani pracy?

Studia na AWF nie były dla mnie przypadkiem i brakiem zdecydowania co w życiu chciałabym robić. Uważam, że wiele cech, umiejętności zdobytych podczas studiów bardzo pomaga mi w pracy. Wytrwałość, chęć sprawdzenie siebie, podnoszenie sobie poprzeczki, stawianie kolejnych celów, sprawdzanie swoich reakcji w różnych sytuacjach, współpraca w grupie i pewnie jeszcze wiele innych mogłabym wyliczyć. To mój wybór, ocena swoich możliwości i kompetencji spowodowały, ze dalsza edukacja rzeczywiście już była kierunkowa.

Jak doświadczenie na tym stanowisku można wykorzystać w przyszłości zawodowej?

Każde, szczególnie jeśli z tych doświadczeń wyciąga się wnioski. Korzyścią z tych refleksji jest to, ze w ten sposób rodzą się kolejne pomysły, projekty, pojawiają się nowi odbiorcy, a to pomaga w tym, żeby być elastycznym na rynku pracy, i wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom, nie zostawać w tyle.