Alfabet zawodów wraca na pisane fale eteru! Animatora kultury przedstawi Aneta Tyczyńska [Maj 2015].


Piotr Woźniak
– z wykształcenia pedagog, animator Kultury. Na co dzień pracuje w jednym z  warszawskich domów kultury jako specjalista do spraw imprez aktualnie zajmując się imprezami dla dzieci, m.in. Uniwersytetem Dzieci, Wakacyjną i Zimową Fabryką Zabaw, spektaklami teatralnymi czy muzycznymi dla dzieci, urodzinami, itp. Natomiast w czasie wolnym zajmuje się cyrkiem. Od wielu lat w raz z kilkoma osobami tworzy grupę kuglarską Sweet Team (www.pracowniacyrkowa.pl ), zajmującą się szeroko pojętą sztuką cyrkową. Tworzy programy artystyczne, występuje na wszelkiego rodzaju eventach oraz prowadzi warsztaty cyrkowe. Od niedawna uczestniczy w nowym projekcie pod nazwą Pracownia Cyrkowa.

Co miało wpływ na Pana wybór zawodowy?

Może to zabrzmi banalnie, ale trochę ciekawość świata, trochę przypadek. Na pewno chęć do robienia czegoś  nietypowego a jednocześnie mającego kontakt z ludźmi. I choć czasami nadmiar osób powoduje, że mam ochotę wyjechać w głuszę, po zresetowaniu mam ochotę znowu działać:)

Co Pan lubi w swojej pracy?


Moje dwie aktywności znajdują się na dwóch biegunach, tzn. że z jednej strony organizuję jakieś przedsięwzięcie, muszę zrobić plan organizacyjny, przemyśleć promocję wydarzenia, a z drugiej strony biorę udział w jakimś wydarzeniu jako artysta i tą cała robotę musiał wykonać ktoś inny. Mam wtedy porównanie jak to wygląda w mojej codziennej pracy, gdzie jestem zatrudniony na etat i innych podobnych instytucjach czy firmach. Jest to ciekawe doświadczenie. W obydwu przypadkach nie ma nudy i monotonii. Organizowana impreza może być podobna, ale nigdy nie best online casino jest taka sama. Zmieniają się trendy, pojawiają się nowi artyści i animatorzy, których mogę wykorzystać do organizowanych przeze mnie przedsięwzięć. Podobnie jest z działalnością artystyczną, są nowe inspiracje, nowe pomysły. Sztuka cyrkowa stanowi ważny element odkrywania swoich ograniczeń, uczy cierpliwości, sprawia satysfakcję gdy uda się wykonać nową rzecz. To uwielbiam najbardziej:). Zresztą te cechy sztuki cyrkowej są coraz częściej wykorzystywane przez firmy do integracji pracowników czy rozwijania ich kompetencji.

Czym powinna cechować się osoba na takim stanowisku?

Z perspektywy organizatora imprez kluczowa jest wielozadaniowość, umiejętność wyznaczania sobie priorytetów, mam tu na myśli umiejętność ogarniania kilku spraw na raz. Oczywiście ciężko byłoby osobie introwertycznej. Prowadząc warsztaty czy występując pomocna jest otwartość na drugiego człowieka i kreatywność, a także umiejętność odnalezienia się w trudnej nietypowej sytuacji. Dobrym przykładem są zajęcia dla dzieci. Kiedy coś jest nie tak, czegoś nie rozumieją, coś jest za trudne od razu dają o tym znać. Czasami o tym mówią, czasami widać rozkojarzenie, brak zainteresowania, i wtedy te cechy się przydają. Prowadząc warsztaty cyrkowe kieruję się wcześniej przygotowanym scenariuszem, ale zakładam też pewną formę elastyczności, np. kiedy widzę, że uczestników zafascynowała nauka żonglerki to ciągnę to dalej. Mimo, że zakładałem coś innego. I na odwrót.

Jakie ma Pan wykształcenie?

Jestem magistrem pedagogiki, animatorem kultury. Ukończyłem również Podyplomowe Studia Zarządzania Kulturą w Instytucie Badań Literackich PAN.

Czy wykształcenie kierunkowe pomaga czy przeszkadza w wykonywaniu Pana pracy?

Oczywiście pomaga:)

Jak doświadczenie na tym stanowisku można wykorzystać w przyszłości zawodowej?


Nie wiem na jakim stanowisku będę pracował w przyszłości. Natomiast każde nowe wyzwanie tworzy nowe doświadczenie, poznawanie nowych osób. Myślę, że umiejętność komunikacji jest jedną z ważniejszych cech. Przy czym nie twierdzę, że ja tą umiejętność posiadam i koniec. To jest tak jak z nauką żonglowania. Jak już poznam jeden element to pojawiają się pomysły jak można go rozwinąć i tak bez końca.