Praca i szczęście. Czy te dwie rzeczy mogą iść ze sobą w parze? Autorka książki, Beata Pawłowicz, zastanawia się nad tym wraz ze swoimi gośćmi w dziesięciu wywiadach. Przeczytamy m.in. rozmowę z psychoterapeutką, prawnikiem, seksuologiem, ale także księdzem czy religioznawcą. Praca i szczęście widziane z dziesięciu różnych, ciekawych perspektyw. [Marta Łusakowska, Styczeń 2016]

Na okładkach książki widnieją opisy: „jak znaleźć bezpieczną zawodową przystań, ale też zarabiać i pracować z pasją” oraz „książka wskaże ci właściwą drogę do osiągnięcia szczęścia w życiu zawodowym”. Nie do końca się nimi zgadzam. Ta pozycja jest bowiem, w mojej opinii, bardziej inspiracją niż poradnikiem. Nie znajdziecie tu informacji wyłożonych kawa na ławę, informacji które szybko i niezawodnie sprawią, że zdobędziecie wymarzoną pracę. Każda z rozmów jest raczej motywacją, przedstawieniem sposobów na pracę i szczęście w niej, które zastosowali z sukcesem rozmówcy autorki. Owszem, mówią oni też o tym, co warto robić a czego lepiej unikać, aby sukces zawodowy osiągnąć, jednak nie są to wskazania, które przekładamy na nasze życie w skali 1:1. Traktujemy je raczej jako uniwersalne zasady, mogące poprawić jakość naszego życia, nie tylko zawodowego.

Szkoda, że tylko dwie spośród dziesięciu rozmów przeprowadzono z kobietami. Może panie były tak zapracowane, że nie znalazły czasu na wywiad. Bo przecież nie cierpimy na niedobór przedstawicielek płci pięknej, które odniosły i odnoszą zawodowy sukces (a ma on wiele definicji). Nie jest to jednak powód, aby rezygnować z lektury tej książki. Uważam, że warto po nią sięgnąć. Dla uzyskania inspiracji, otrzymania motywacyjnego kopniaka, zastanowienia się nad swoim miejscem w obszarze “praca”, aby odnaleźć ciekawe myśli, cytaty, które być może otworzą w nas jakieś drzwi do działania.

Jedną z nich jest fragment wypowiedzi Zbigniewa Mikołejko: “Praca ma być częścią życia. Jeśli jest wyrwana, wyobcowana z życia, jeśli jest nieautentyczna, skłamana, doszyta do ciebie niczym paskudna, krzycząca obcym kolorem łata – szczęścia nie będzie”. Zachęcam do lektury i odnajdywania szczęścia w swojej pracy.

Książka: Po szczęście do pracy

Autor: Beata Pawłowicz

Wydawnictwo Zwierciadło Sp. z o.o.

Ocena: 5/6