W Polsce po raz ósmy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją, przypominając tym samym społeczeństwu o tej groźnej chorobie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na depresję choruje obecnie 120 mln ludzi na świecie. W Polsce problem ten dotyczy 17 % społeczeństwa, w tym 10 % dorosłych. Statystycznie częściej chorują kobiety (2,5 razy częściej). Co niezwykle ważne, depresja dotyka także dzieci i młodzież – w Polsce obecnie około 8 tys. młodych ludzi. Według WHO depresja jest obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym, a w 2020 roku przesunie się na drugie miejsce.

Depresja to długotrwałe zaburzenie afektywne, które oprócz wahań nastroju objawia się problemami ze snem, apetytem, pamięcią i koncentracją. Osoby chore wycofują się z aktywności społecznej i zawodowej. Doświadczają lęku, obniżonej samooceny i negatywistycznych myśli. Depresji często towarzyszą próby samobójcze.

W tym roku, w ramach zwiększania świadomości społecznej w Dniu Walki z Depresją, w całym kraju organizowane są kampanie społeczne. W Warszawie z ramienia Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji rusza akcja „Twarze Depresji – Nie oceniam, akceptuję” w ramach której organizatorzy przygotowali liczne akcje psychoedukacyjne m.in. wykład na temat depresji na Uniwersytecie SWPS. Fundacja ITAKA uruchomiła antydepresyjny telefon zaufania (22 654 4041 ) w godzinach 12-22. A na www.forumprzeciwdepresji.pl 23 lutego w godzinach 12-16 odbędzie się chat z lekarzem psychiatrą.

www.twarzedepresji.pl

www.forumprzeciwdepresji.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTerapia depresji z użyciem wirtualnej rzeczywistości
Następny artykułLego wprowadza postać „taty w domu”
Psycholog i psychoterapeuta. Twórca i szef portalu magazyntuiteraz.pl. Popularyzator wiedzy psychologicznej. Swoimi działaniami stara się walczyć z negatywnym stereotypem osób korzystających z pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. W magazynie pisze o psychoedukacji oraz aktualnych wydarzeniach społeczno-politycznych dotyczących opieki psychologiczno-psychiatrycznej w Polsce. Optymista. Pasjonat świata i ludzi. Miłośnik biegania, jogi i jazdy na rowerze. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Prowadzi indywidualną praktykę psychologiczno-psychoterapeutyczną w Jaśle www.gorniakpawel.pl